Minecraft a kočky

Jak spolu souvisí tak různá témata jako je hra Minecraft a obliba koček?

Vysvětlení je zcela jednoduché: sourozenci mají různé zájmy a pobyt v byť velkém společném pokoji již není to, co by chtěli. Bráška hraje Minecraft, starší sestra, studentka gymnázia, miluje kočky, které kreslí. Tatínek sice nebyl jejich přáním nadšený, ale maminka pozorně vyslechla obě děti. Detailně prozkoumala reference a oslovila mne a můj Atelier s přáním vyřešit požadavek, který byl specifikován jako úkol pro Chytrou horákyni: pokoj rozdělit pro oba obyvatele tak, aby rozdělený byl i nebyl…..

Stávající pokoj má plochu téměř 24 m2 a dvě okna, takže řešení se jevilo býti snadné. Po milém a detailním rozhovoru s maminkou i dětmi však požadavky narůstaly a některé se jevily být téměř neslučitelné: slečna požadovala postel na stejném místě, jako je nyní, velké úložné prostory byly přáním maminky, a  David měl touhu jedinou – svou postel jako hnízdo, bunkr, kde bude moci být sám a ne všem na očích uprostřed místnosti, jak to měl nyní. Maminka měla dále požadavek neřešit pokoje tak, jak bylo při stavbě navrženo, tedy jako dvě „nudle“ vedle sebe se stejnou plochou a stejně nudné a nezajímavé. Přání maminky, aby děti spolu byly i nebyly už bylo pověstnou třešinkou na dortu, který se jevil být spíše příliš velkým soustem než pochoutkou.

Mám ráda složitá zadání, kde fantazie i ergonomie řešení prostoru musí být v rovnováze, a toto zadání jsem vzala jako výzvu! Přání slečny na postel na stejném místě se stalo výchozím bodem řešení a bunkr pro Davídka byl po shlédnutí stávající situace v pokojíku požadavkem pochopitelným. Návrh posuvných dveří, které zcela zajedou do stěny, umožnil splnit i zdánlivě nemožné: při pobytu na posteli se děti mohou vidět a povídat si spolu z pokoje do pokoje. Každý ze sourozenců bude nyní mít lůžko široké 120 cm, kde – jak je nyní běžné – se mohou učit, číst si, hrát hry na notebooku, povídat si s kamarády, jíst i spát, prostě žít….. Davídek má postel pod oknem, takže z bunkru je rázem i velín, odkud je výhled do krajiny, jeho setra, jež mimo kočky miluje stepaerobic, má na zdi veliké zrcadlo, před nímž může trénovat i kontrolovat správnost provedení cviků.

Dnes je stávající pokoj přesycený barevností, jež je až agresivní. Nové pokojíky i dle požadavků sourozenců jsou nově navrženy ve zcela neutrálních tónech: bílá, velmi jemně šedá, světlý dřevodekor a jemná zelená jako akcent dají vyniknout barevnosti učebnic, knížek, Lega, i siluet koček, které byly přijaty s obrovským nadšením.

Studie je schválená oběma rodiči, sourozenci jsou zcela nadšení, a já jsem zažila radost dětí stejnou jako když najdou vytouženou hračku pod vánočním stromečkem. Těším se moc na další etapu, kterou je dopracování projektu interiéru a realizace, jejíž výsledek budu moc ráda prezentovat na svém webu i Instagramu.

Půdorys navrženého řešení ukazuje rozdělení pokoje na šatnu, pokoj pro hráče Minecraftu i milovnici koček. Modrá šipka zdůrazňuje možnost očního kontaktu mezi sourozenci:

Pokojík pro Davida je nabitý vychytávkami včetně postele u okna, skrytými úložnými prostory i policemi na výstavku Lega a velkým plakátem Minecraft:

Pokoj pro slečnu je funkčně dělen na prostor pro spaní, prostor pro ukládání (velká skříň) a prostor pro studium i relaxaci (zrcadlo se stepem na cvičení, lavice pod oknem na sednutí s kamarádkou či bráškou). Kočky jsou všudypřítomné:

Share Button