Čaj, olivy a malý schůdek – bydlení blízko Olomouce

Na začátku léta před čtyřmi roky mne oslovil sympatický mladý pár, který koupil velmi zachovalý rodinný dům v obci blízko Olomouce. Dům byl bez zásadních dispozičních vad a rychle jsme se dohodli na spolupráci, jež se týkala návrhu interiéru přízemí – velkého obývacího pokoje a kuchyně s jídelnou. Styl interiéru byl dán hned na začátku: přírodní kámen, dřevěná podlaha, neutrální barvy, exotická dřevina a jako šperk prostor pro rozrůstající se sbírku čajových souprav, konvic a pohárků.

Požadavky na interiér obývacího pokoje byly obvyklé: veliká rohová pohovka pro poslech hudby, pohled do ohně v kamnech, posezení s přáteli i sledování televize. Koutek na malou pracovnu se našel také, vyřízení rychlých mailů, domácí agendy či objednání lístků do divadla i kina on-line nikomu nepřekáží. V objetí kamene a dřeva, schované za kamny, je poležení pro lenochy, kteří chtějí relaxovat s knihou či jen snít s pohledem do přírody. „Zápecí“ je oblíbené u hostů, kteří se zdrží s domácími u skleničky vína až do noci či do rána.

Dispozice sice byla dána, ale jeden zdánlivě malý problém nebylo možno ponechat bez řešení: obývací pokoj je o dva stupně níže než zbytek přízemí. Původně schody začínaly hned na hraně vstupu, což bylo nebezpečné, nepohodlné i nepěkné. Po poradě s mistrem podlahářským i topenářským (v jednom ze schodů jsou schovány trubky topení) jsem posunula stupně směrem do obývacího pokoje. Natočením hrany nižšího stupně vznikl přirozený a příjemný vstup do prostoru. Maličkost – řekli bychom, ale efekt veliký….

Přes dva stupně a malou chodbu s opakujícím se obkladem z kamene projdeme do velké kuchyně s jídelnou. Místnost je orientovaná do zahrady, kde majitelé postavili dřevěnou terasu a pergolu, stolování od jara do podzimu je příjemné i v návaznosti na kuchyni. Samotná kuchyně je veliká a její úložné možnosti jsou perfektní. Spíž je skryta za posuvným panelem ve stejném dekoru olivové dýhy, jenž najdeme na veškerých atypových prvcích v interiéru. Požadavek na zajímavou či exotickou dřevinu byl splněn. Kuchyňský monoblok v čele kuchyně skrývá veškeré spotřebiče a nad pracovními plochami tak nemusely být navrženy žádné zavěšené skříňky.  Jídelna je veliká, dlouhý jídelní stůl láká k posezení, pohodlně se k němu vejde až osm hladových. Vedle okna v jídelně jsou další police pro vystavení oblíbených čajových konvic se šálky tak, aby byly hned po ruce.

      V celém interiéru je jednotícím prvkem kamenný obklad a dekor olivové dýhy na atypových prvcích obkladu stěn i nábytku. Neutrální barevný akord je doplněn šedým čalouněním pohovky i zápecí a bílou na židlích i doplňcích. Barevným akcentem jsou pak čajové soupravy. Dřevěná podlaha v obývacím pokoji byla repasována, v ostatních prostorách byla navržena světle šedá keramická dlažba, na jejíž realizaci však bohužel nezbyly finance.

Mladí manželé si bydlení v přírodě užívají, dnes již ve třech i s malou dcerkou.

Zaujal vás tento projekt? – neváhejte mne kontaktovat